RUSIJA 2018 Portugal i Španjolska teško do tri boda, slavlje Urugvaja

Svjetsko nogometno prvenstvo u Rusiji nastavilo se trima utakmicama. U dvobojima skupine “B” sastali su se Portugal i Maroko, dok su preostalu utakmicu skupine “A” odigrali Urugvaj i Saudijska Arabija. Posljednji susret dana odigrali su Iran i Španjolska.

Skupina “B”, Stadion Luzhniki, Moskva

Gledatelja: 78.011

Glavni sudac: Mark Geiger (SAD)

14:00 Portugal – Maroko 1:0

Nakon odigrane ljepotice dosadašnjega dijela Prvenstva sa ‘Furijom’ i osvojenog vrlo bitnog boda, ‘Selecao’ je trebao pobjedu protiv Maroka kako bi opravdao ulogu prvaka Europe i time se približio prolasku skupine. A kako bi drugačije to Portugal izveo nego prvim pogotkom na utakmici njihove legende. Cristiano Ronaldo u 4. minuti nakon ubačene lopte iz kuta glavom poentira za rano vodstvo i svoj četvrti gol na SP-u. Pokušao je i Maroko u nekoliko navrata, među kojima je najbolja prilika u prvoj polovini poluvremena ona u 12. minuti kada nakon ubačenoga kornera udarac glavom zaustavlja na samoj crti Rui Patricio. Trudio se rastrčani Maroko pred svojim brojnim i glasnim navijačima presingom oduzeti loptu pa kroz polukontre izjednačiti. Da su ovakvu poletnu igru prikazali protiv Irana vjerojatno bi ostali neporaženi u prvom kolu. Našao se CR7 u novoj prilici za gol nakon što je dosuđen slobodni udarac u 32. na 17 metara od gola, ali pogodio je gusti živi zid. Sjajno je Ronaldo asistirao nekoliko minuta kasnije Goncalu Guedesu, čiji udarac brani El Kajoui. Bilježimo još promašaj glavom marokanske desetke kao posljednju priliku prvoga dijela.

Dva puta unutar pet minuta pokušao je zaprijetiti Portugal u nastavku, dok su prve prave prilike Maroka stigle u 55. i 57. minuti. Nastavili su Marokanci s pritiskom i u 60. minuti uputili udarac, ali samo preko gola. Pokušao je i Hakim Ziyach u 67., no ponovio je tek isti scenarij. Vrijeme je prolazilo dok su reprezentativci Maroka pokušavali izjednačiti protiv Portugala koji se u drugom dijelu orijentirao više na defenzivu i kontre. Ipak, nastojanja borbenih Marokanaca da dođu do zasluženoga boda nisu se ostvarila. Vrijedi spomenuti kako će utakmica ostati zapamćena i za dvije sporne situacije – u obje je upitno je li Maroko zakinut za čak dva jedenaesterca. Štoviše, u 85. minuti Ronaldo je odglumio pad na rubu kaznenog prostora, nakon čega je sudac dosudio slobodni udarac.

fifa.com

Skupina “A”, Rostov Arena

Gledatelja: 42.678

Glavni sudac: Clement Turpin (FRA)

17:00 Urugvaj – S. Arabija 1:0

Saudijci su se nakon pet primljenih golova protiv domaćina na otvaranju SP-a susreli s još jednim favoritom u skupini, kojemu su odolijevali sve do 22. minute. Tada je Urugvaj izveo korner, a pred golom se našao neometano Luis Suarez koji pogađa u svom jubilarnom stotom nastupu za reprezentaciju. Skoro je Arabija izjednačila u 26. minuti kada je s dvadesetak metara opalio Salman Alfaraj, ali Muslera odbija u korner. Ponovo su Arabijci imali priliku, uletio je Hatan Bahbri u 29. minuti pred gol i s nekih sedam metara puca visoko. Do kraja prvih 45. minuta više se ništa značajnije nije događalo i na odmor se otišlo minimalnom prednošću Urugvaja.

U drugom dijelu krenuli su odmah po drugi pogodak Urugvajci, no nakon početnog pritiska opet se igra preselila nešto više u nazad. Tek u 62. minuti Carlos Sanchez je zaprijetio nakon ubačaja Edinsona Cavanija, samo preko gola. Nova prilika vrijedna spomena stigla je u 80. za Urugvajce, koji su pokušavali potvrditi pobjedu, ali djelovala je Saudijska Arabija ozbiljnije u obrani nego u prošloj utakmici. Tome u prilog ide podatak i da su imali više loptu u svom posjedu. Igrala se 86. minuta kada se Cavani našao u prilici, no njegovu loptu zaustavlja vratar Arabije, Mohammed Alowais. I to je to, utakmica je završila, a sa slavljem su mogli početi urugvajski navijači.

Poredak skupine “A”:

Rusija 6 (8:1), Urugvaj 6 (3:1), Egipat 0 (2:5), S. Arabija 0 (0:6).

fifa.com

Skupina “B”, Kazan Arena

Gledatelja: 42.718

Glavni sudac: Andres Cunha (URU)

20:00 Iran – Španjolska 0:1

Bila je ovo i prije početka svjetske nogometne smotre ziheraška utakmica. Bar se mislilo da će biti lako. Iako su mnogi očekivali rani pogodak, namučila se ‘Furija’. Iranci su držali prvih 45 minuta čvrsti blok i pokušavali eventualno kontrama iznenaditi favorita.

Čekalo se do gola sve do 54. minute kada je mrežu Iranaca načeo Diego Costa. Svoju priliku Iranci nisu iskoristili u 60. kada je Ramin nadskočio Danija Carvajala, no pored vratnice. Već u sljedećem napadu Iran trese mrežu Španjolaca, Saeid Ezatilahi je zabio glavom, ali sudac je označio zaleđe. Ponovo je opasno zaprijetio Iran u 75., ali od ubačene lopte u pet metara nije bilo ništa osim gol auta. Još bolja prilika za Iran u 82. minuti, opet ništa. Nevjerojatna utakmica u Kazan Areni, teško je živjela Španjolska, na rubu još jednog iznenađenja. No, nekad velikane sreća mazi, kao i Francuzi u prvom kolu tako su i Španjolci sretno uspjeli uknjižiti tri boda.

Skupina “B”, poredak:

Španjolska i Portugal 4 boda s jednakom gol razlikom (4:3), Iran 3 (1:1), Maroko (0:2).