RUSIJA 2018 Kane spasio Engleze u produžetku, pobjede Belgije i Švedske

Svjetsko nogometno prvenstvo u Rusiji nastavilo se utakmicama skupine “F” i “G”. Prvi su na teren izašli Južnokorejci i Šveđani, zatim Belgija u susretu s Panamom, te kao posljednja na redu utakmica Engleza i Tunisa.

Skupina ‘F’, Stadion Nizhny Novgorod

Gledatelja: 42.300

Glavni sudac: Joel Aguilar (SLV)

14:00 Švedska – Južna Koreja 1:0

Tzv. ispitivanje snaga okarakteriziralo je početak ove utakmice. Dosta isprekidana igra na sredini terena nije nam osigurala bogatstvo uzbuđenja. Prva i ozbiljnija prilika stigla je u 21. minuti kada se Marcus Berg našao sam pred južnokorejskim golmanom, ali Yo Hyeonwoo sjajnim refleksom odbija loptu u korner. Preuzela je nakon toga Švedska inicijativu na terenu, a igra se preselila na polovicu Korejaca. Berg se još jednom pred kraj poluvremena našao u prilici koja je završila udarcem pored gola. Pokušavali su Švedi kroz sredinu, dugim loptama i kornerima zaprijetiti, s druge strane Korejci su se orijentirali na kontre, no na poluvrijeme se otišlo bez golova.

Drugih 45. minuta ponudilo nam je najprije prvu šansu Švedske nakon pet minuta u nastavku, kada je u trku primljenu loptu s 15 metara Emil Forsberg zapucao visoko preko gola. Samo dvije minute kasnije i Koreja je zaprijetila, no pored vrata glavom promašuje Koo Jacheol. Nova velika prilika u desetoj minuti nastavka, centrirana lopta iz slobodnog udarca, Ola Toivonen glavom je naskočio, ali ponovno sjajno brani Yo. Igra je živnula, gledali smo puno bolji nogomet u nastavku. Korejci su pokušavali u 60. minuti preko kornera, neuspješno. A onda se u 62. minuti dogodila za glavnoga suca neugodna situacija. U kaznenom prostoru srušen je Viktor Claesson, Slovak nije svirao, a kada su Korejci stigli pred gol Šveđana, VAR suci signaliziraju da je ranije postojao prekršaj i glavni sudac dodjeljuje kazneni udarac kojega je realizirao Andreas Granqvist. Nakon gola Švedska se povukla, Korejci su se trudili spasiti bod, ali rezultat je ostao nepromijenjen.

fifa.com

Skupina “G”, Stadion Fisht, Sochi

Gledatelja: 43.257

Glavni sudac: Janny Sikazwe (ZAM)

17:00 Belgija – Panama 3:0

Jednosmjerna ulica, tako bi se mogao nazvati smjer utakmice u kojoj su se opasni Belgijanci suprotstavili slabašnoj Panami. Krenuli su ‘crveni’ silovito kako bi u ranoj fazi postigli pogodak i tako se riješili pritiska, svjesni činjenice kako su prethodnih dana prolazili favoriti. No, do kraja poluvremena srednjoamerikanci sasvim uspješno odolijevaju napadima u njihovoj premijernoj utakmici na velikoj nogometnoj pozornici.

Nastavak nam je ipak odmah na početku donio prvi gol. Dries Mertens sjajno je opalio s nekih 12 metara iskosa i zabio za vodstvo Belgije u 47. minuti. Nekoliko minuta kasnije našla se Panama u izglednoj prilici, ostalo je 1:0. Igrala se 69. minuta kada je Kevin de Bruyne ubacio, a Romero Lukaku se našao u petercu i precizno pogađa glavom za 2:0. Konačno su Belgijanci mogli odahnuti. Isti igrač postiže novi gol nakon kontre u 75. minuti. Najbolje prilika za Panamu bila je ona u 86. minuti, ali dvojica igrača našla su se u zaleđu. Zaslužena pobjeda Belgije.

fifa.com

Skupina “G”, Volgograd Arena

Glavni sudac: Wilmar Roldan (Kol)

20:00 Tunis – Engleska 1:2

Kao uragan je krenula Engleska, u četiri minute stvorene su dvije velike prilike, a treću su pretvorili u gol. Igrala se 11. minuta kada je Harry Kane zabio nakon ubačaja iz kornera. Novu veliku priliku propustili su Englezi u dva navrata šest minuta kasnije. Imao je i Tunis nešto za reći, a to je bilo u dva navrata u 27. minuti. Otvoreni nogomet smo gledali u prvom poluvremenu, nije se Tunis predavao i u 33. minuti nakon jedne ubačene lopte izborili su jedanaesterac. Uspješni izvođač je bio igrač s brojem 13. na dresu, Ferjani Sassi. Nevjerojatno je kako Englezi nisu ponovno poveli u 40. minuti nakon niza promašaja u petercu Tunižana. A onda je Tunižane i sreća pomazila, kada je Jesse Lingard pogodio vratnicu. Prvo poluvrijeme sigurno je zadovoljilo apetite ljubitelja nogometa.

Drugo poluvrijeme također donosi otvorenu i borbenu utakmicu. Prvi je zaprijetio Gordi Albion u 51. minuti, a onda ponovo tek u 69. minuti kada lopta iz slobodnog udarca prolazi pored gola. Pritiskali su Englezi, ali nisu se ni Tunižani opuštali. Ova afrička momčad znala je kako se nositi s opasnim Englezima, djelovali su čvrsto i organizirano, iako nisu imali igrača koji bi se istaknuo igrom prema naprijed. Nisu se predavali ni jedni, ni drugi, kao ni gromoglasni navijači na tribinama. Pleli su mrežu Englezi pa su i Dele Allija zapleli Tunižani na nekih 18 metara. Young je bio izvođač, no samo preko gola. I u posljednjih deset minuta se ušlo opsjedanjem tuniškoga gola, kao da je visio pogodak u zraku. A onda se i dogodilo. Ponovo je strijelac bio Kane i to u prvoj minuti sudačke nadoknade. Spasonosni gol za teško izborena tri boda, ali ne i nezaslužena.